Shawn Loiseau NFL Combine Stats
Inside Linebacker | Merrimack (MA) | Northeast-10 Conference | Division II

Player Info
| First Name: | Shawn |
| Last Name: | Loiseau |
| Nickname: | |
| Position: | Inside Linebacker |
| College: | Merrimack (MA) |
| Draft Class: | 2012 |
| Draft Age: | 22.6 |
Measurables
| Height: | 72.5 inches |
| Weight: | 244 pounds |
| BMI: | 33.42 |
| Arm Length: | 30.75 inches |
| Hand Size: | 8.38 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 10/10/1989 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.74 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.26 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.72 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.70 seconds |
| Bench Press: | 19 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 32.5 inches |
| Broad Jump: | 109 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/27/2012 |
| 40 Yard Dash: | 4.81 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 17.01 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.85 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.75 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 33.0 inches |
| Height: | 72.5 inches |
| Weight: | 244 lbs |
| Broad Jump: | 110 inches |
| Hand Size: | 8.38 inches |
| Arm Length: | 30.75 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.21 seconds |
| Three Cone: | 7.31 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By ILB | % By Size |
| Height | 72.5" | 26 | -- |
| Weight | 244 lbs | 71.7 | -- |
| Hand Size | 8.38" | 1.7 | 2 |
| Arm Length | 30.75" | 12.4 | 9.5 |
| 40 Yd | 4.74 sec | 61.3 | 53.4 |
| 20 Yd | 2.72 sec | 70.9 | 66.2 |
| 10 Yd | 1.70 sec | 24.1 | 19.4 |
| Bench | 19 reps | 21.8 | 19.9 |
| Vertical | 32.5" | 44.6 | 45.3 |
| Broad Jump | 109" | 15 | 12.8 |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
46
Max 100
| Size Rating: | 53/100 |
| Speed Score: | 57/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 19/100 |
Inside Linebacker Success Factors (beta)
| [N/A] | Shuttle Drill time 4.20 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill time of 7.20 or faster |
![]() | Broad Jump of at least 112 inches |
![]() | Faster than a 4.80 Forty Yard Dash Time |

