Rory Johnson NFL Combine Stats
Outside Linebacker | Mississippi | Southeastern Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Rory |
| Last Name: | Johnson |
| Nickname: | |
| Position: | Outside Linebacker |
| College: | Mississippi |
| Draft Class: | 2007 |
| Draft Age: | 21.1 |
Measurables
| Height: | 72.13 inches |
| Weight: | 232 pounds |
| BMI: | 32.11 |
| Arm Length: | 33.13 inches |
| Hand Size: | 8.25 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 3/15/1986 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.60 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.78 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.72 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.61 seconds |
| Bench Press: | 19 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 38.0 inches |
| Broad Jump: | 116 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.07 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/20/2007 |
| 40 Yard Dash: | 4.54 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 18.02 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.61 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.56 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 72.13 inches |
| Weight: | 232 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | 7.25 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OLB | % By Size |
| Height | 72.13" | 9.2 | -- |
| Weight | 232 lbs | 30 | -- |
| Hand Size | 8.25" | 0.8 | 1 |
| Arm Length | 33.13" | 72.8 | 94.4 |
| 40 Yd | 4.60 sec | 81.4 | 74.6 |
| 20 Yd | 2.72 sec | 57.1 | 53.1 |
| 10 Yd | 1.61 sec | 71.2 | 66.1 |
| Bench | 19 reps | 33.6 | 37.3 |
| Vertical | 38.0" | 87.7 | 90.5 |
| Broad Jump | 116" | 47.4 | 46.6 |
| Shuttle | 4.07 sec | 94.7 | 92.3 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
66
Max 100
| Size Rating: | 22/100 |
| Speed Score: | 77/100 |
| Agility Score: | 93/100 |
| Quickness Score: | 89/100 |
| Strength Score: | 39/100 |
Outside Linebacker Success Factors (beta)
![]() | Shuttle Drill time 4.10 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill time of 7.10 or faster |
![]() | Broad Jump of at least 115 inches |
![]() | Faster than a 4.70 Forty Yard Dash Time |
