Jeffrey Bassa NFL Combine Stats
Inside Linebacker | Oregon | Pac-12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Jeffrey |
| Last Name: | Bassa |
| Nickname: | |
| Position: | Inside Linebacker |
| College: | Oregon |
| Draft Class: | 2025 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 73.13 inches |
| Weight: | 232 pounds |
| BMI: | 31.23 |
| Arm Length: | 31.38 inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Wingspan: | 78.750 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.63 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.67 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.73 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.67 seconds |
| Bench Press: | 21 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 38.5 inches |
| Broad Jump: | 118 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/18/25 |
| 40 Yard Dash: | 4.65 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 17.59 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.76 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.61 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 73.13 inches |
| Weight: | 232 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Arm Length: | 31.38 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By ILB | % By Size |
| Height | 73.13" | 47 | -- |
| Weight | 232 lbs | 20.7 | -- |
| Hand Size | 9.25" | 22.9 | 27.1 |
| Arm Length | 31.38" | 28.1 | 28.4 |
| 40 Yd | 4.63 sec | 84.7 | 70.2 |
| 20 Yd | 2.73 sec | 67 | 49.5 |
| 10 Yd | 1.67 sec | 42.9 | 38 |
| Bench | 21 reps | 40.3 | 56.5 |
| Vertical | 38.5" | 93 | 92.6 |
| Broad Jump | 118" | 71.8 | 61.5 |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | 9.1 | 0 |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
64
Max 100
| Size Rating: | 31/100 |
| Speed Score: | 76/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 55/100 |
Inside Linebacker Success Factors (beta)
| [N/A] | Shuttle Drill time 4.20 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill time of 7.20 or faster |
![]() | Broad Jump of at least 112 inches |
![]() | Faster than a 4.80 Forty Yard Dash Time |
