James Carpenter NFL Combine Stats
Offensive Tackle | Alabama | Southeastern Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | James |
| Last Name: | Carpenter |
| Nickname: | |
| Position: | Offensive Tackle |
| College: | Alabama |
| Draft Class: | 2011 |
| Draft Age: | 22.1 |
Measurables
| Height: | 76.38 inches |
| Weight: | 321 pounds |
| BMI: | 39.62 |
| Arm Length: | 34.00 inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 3/22/1989 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.22 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.67 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.03 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.81 seconds |
| Bench Press: | 23 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/9/2011 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 28.5 inches |
| Height: | 76.38 inches |
| Weight: | 321 lbs |
| Broad Jump: | 106 inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Arm Length: | 34 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.75 seconds |
| Three Cone: | 7.56 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OT | % By Size |
| Height | 76.38" | 15.1 | -- |
| Weight | 321 lbs | 75.4 | -- |
| Hand Size | 9.75" | 31.8 | 30.7 |
| Arm Length | 34.00" | 49.5 | 60 |
| 40 Yd | 5.22 sec | 62.8 | 67.6 |
| 20 Yd | 3.03 sec | 57.7 | 57.3 |
| 10 Yd | 1.81 sec | 62.7 | 63.1 |
| Bench | 23 reps | 46.5 | 36.1 |
| Vertical | (N/A)" | -- | -- |
| Broad Jump | (N/A)" | -- | -- |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
56
Max 100
| Size Rating: | 51/100 |
| Speed Score: | 66/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 40/100 |
Offensive Tackle Success Factors (beta)
| [N/A] | 4.65 or faster Shuttle Drill time |
| [N/A] | Better than a 7.85 Three Cone Drill Time |
| [N/A] | Broad Jump 102 inches or higher |
![]() | Faster than a 5.10 Forty Yard Dash Time |
