Derek Sherrod NFL Combine Stats
Offensive Tackle | Mississippi State | Southeastern Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Derek |
| Last Name: | Sherrod |
| Nickname: | |
| Position: | Offensive Tackle |
| College: | Mississippi State |
| Draft Class: | 2011 |
| Draft Age: | 22.0 |
Measurables
| Height: | 77.38 inches |
| Weight: | 321 pounds |
| BMI: | 38.6 |
| Arm Length: | 35.38 inches |
| Hand Size: | 11.00 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 4/23/1989 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.18 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.79 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.01 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.81 seconds |
| Bench Press: | 23 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 28.0 inches |
| Broad Jump: | 97 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.63 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/10/2011 |
| 40 Yard Dash: | 5.27 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 15.52 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.06 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.84 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 77.38 inches |
| Weight: | 321 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 11 inches |
| Arm Length: | 35.38 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OT | % By Size |
| Height | 77.38" | 43.7 | -- |
| Weight | 321 lbs | 75.2 | -- |
| Hand Size | 11.00" | 94 | 92.9 |
| Arm Length | 35.38" | 87.7 | 89.1 |
| 40 Yd | 5.18 sec | 70.6 | 78.2 |
| 20 Yd | 3.01 sec | 65.2 | 67.4 |
| 10 Yd | 1.81 sec | 61.9 | 65.2 |
| Bench | 23 reps | 46.3 | 33.3 |
| Vertical | 28.0" | 52.9 | 49 |
| Broad Jump | 97" | 19.7 | 19.2 |
| Shuttle | 4.63 sec | 74.7 | 83.1 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
64
Max 100
| Size Rating: | 63/100 |
| Speed Score: | 75/100 |
| Agility Score: | 81/100 |
| Quickness Score: | 70/100 |
| Strength Score: | 33/100 |
Offensive Tackle Success Factors (beta)
![]() | 4.65 or faster Shuttle Drill time |
| [N/A] | Better than a 7.85 Three Cone Drill Time |
![]() | Broad Jump 102 inches or higher |
![]() | Faster than a 5.10 Forty Yard Dash Time |

