John Williams NFL Combine Stats
Offensive Tackle | Cincinnati | American Athletic Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | John |
| Last Name: | Williams |
| Nickname: | |
| Position: | Offensive Tackle |
| College: | Cincinnati |
| Draft Class: | 2025 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 76.13 inches |
| Weight: | 322 pounds |
| BMI: | 40 |
| Arm Length: | 33.88 inches |
| Hand Size: | 11.00 inches |
| Wingspan: | 82.500 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.17 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.82 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.00 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.79 seconds |
| Bench Press: | 29 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.72 seconds |
| Three Cone: | 7.93 seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/18/25 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76.13 inches |
| Weight: | 322 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 11 inches |
| Arm Length: | 33.88 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OT | % By Size |
| Height | 76.13" | 11.2 | -- |
| Weight | 322 lbs | 77.3 | -- |
| Hand Size | 11.00" | 94 | 93.3 |
| Arm Length | 33.88" | 47.3 | 57.5 |
| 40 Yd | 5.17 sec | 72 | 73.6 |
| 20 Yd | 3.00 sec | 68.9 | 71.4 |
| 10 Yd | 1.79 sec | 71.2 | 70.4 |
| Bench | 29 reps | 85 | 75 |
| Vertical | (N/A)" | -- | -- |
| Broad Jump | (N/A)" | -- | -- |
| Shuttle | 4.72 sec | 56.7 | 70.9 |
| 3 Cone | 7.93 sec | 30 | 42.9 |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
70
Max 100
| Size Rating: | 51/100 |
| Speed Score: | 73/100 |
| Agility Score: | 55/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 79/100 |
Offensive Tackle Success Factors (beta)
![]() | 4.65 or faster Shuttle Drill time |
![]() | Better than a 7.85 Three Cone Drill Time |
| [N/A] | Broad Jump 102 inches or higher |
![]() | Faster than a 5.10 Forty Yard Dash Time |
