Billy Turner NFL Combine Stats
Offensive Tackle | North Dakota State | The Summit League | Division I

Player Info
| First Name: | Billy |
| Last Name: | Turner |
| Nickname: | |
| Position: | Offensive Tackle |
| College: | North Dakota State |
| Draft Class: | 2014 |
| Draft Age: | 22.6 |
Measurables
| Height: | 76.88 inches |
| Weight: | 315 pounds |
| BMI: | 38.37 |
| Arm Length: | 34.00 inches |
| Hand Size: | 10.00 inches |
| Wingspan: | 82.250 inches |
| Birthdate: | 10/17/1991 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.16 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.85 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.04 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.82 seconds |
| Bench Press: | 25 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 28.0 inches |
| Broad Jump: | 108 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.71 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/12/2014 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76.88 inches |
| Weight: | 315 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10 inches |
| Arm Length: | 34 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OT | % By Size |
| Height | 76.88" | 28 | -- |
| Weight | 315 lbs | 62.6 | -- |
| Hand Size | 10.00" | 43.9 | 40.9 |
| Arm Length | 34.00" | 49.5 | 57.9 |
| 40 Yd | 5.16 sec | 74.6 | 76.1 |
| 20 Yd | 3.04 sec | 52.8 | 55.4 |
| 10 Yd | 1.82 sec | 57.9 | 57.4 |
| Bench | 25 reps | 63.7 | 55 |
| Vertical | 28.0" | 53.9 | 49 |
| Broad Jump | 108" | 75.2 | 70.1 |
| Shuttle | 4.71 sec | 58.6 | 62.8 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
67
Max 100
| Size Rating: | 49/100 |
| Speed Score: | 76/100 |
| Agility Score: | 62/100 |
| Quickness Score: | 61/100 |
| Strength Score: | 63/100 |
Offensive Tackle Success Factors (beta)
![]() | 4.65 or faster Shuttle Drill time |
| [N/A] | Better than a 7.85 Three Cone Drill Time |
![]() | Broad Jump 102 inches or higher |
![]() | Faster than a 5.10 Forty Yard Dash Time |

