George Kittle NFL Combine Stats
Tight End | Iowa | Big Ten Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | George |
| Last Name: | Kittle |
| Nickname: | |
| Position: | Tight End |
| College: | Iowa |
| Draft Class: | 2017 |
| Draft Age: | 23.6 |
Measurables
| Height: | 75.75 inches |
| Weight: | 247 pounds |
| BMI: | 30.99 |
| Arm Length: | 33.13 inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Wingspan: | 78.500 inches |
| Birthdate: | 10/9/1993 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.52 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.1 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.65 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.59 seconds |
| Bench Press: | 18 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 35.0 inches |
| Broad Jump: | 132 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.59 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/27/2017 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 38.5 inches |
| Height: | 75.75 inches |
| Weight: | 247 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Arm Length: | 33.13 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | 7.00 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By TE | % By Size |
| Height | 75.75" | 34.3 | -- |
| Weight | 247 lbs | 31.9 | -- |
| Hand Size | 9.25" | 11.2 | 11.8 |
| Arm Length | 33.13" | 59.1 | 57.1 |
| 40 Yd | 4.52 sec | 97.2 | 95 |
| 20 Yd | 2.65 sec | 93 | 88.8 |
| 10 Yd | 1.59 sec | 92.3 | 86.7 |
| Bench | 18 reps | 34.8 | 28.8 |
| Vertical | 35.0" | 77 | 67.7 |
| Broad Jump | 132" | 99.3 | 96.9 |
| Shuttle | 4.59 sec | 12.7 | 8.3 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
64
Max 100
| Size Rating: | 33/100 |
| Speed Score: | 96/100 |
| Agility Score: | 10/100 |
| Quickness Score: | 46/100 |
| Strength Score: | 50/100 |
Tight End Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.75 Forty Yard Dash Time |
![]() | Broad Jump 110 inches or more |
| [N/A] | Vertical Leap 32 inches or higher |
![]() | Six foot two inches or taller |
