Ben Sinnott NFL Combine Stats
Tight End | Kansas State | Big 12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Ben |
| Last Name: | Sinnott |
| Nickname: | |
| Position: | Tight End |
| College: | Kansas State |
| Draft Class: | 2024 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 75.88 inches |
| Weight: | 250 pounds |
| BMI: | 31.26 |
| Arm Length: | 32.38 inches |
| Hand Size: | 9.50 inches |
| Wingspan: | 77.500 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.68 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.48 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.71 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.62 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 40.0 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.23 seconds |
| Three Cone: | 6.82 seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/30/24 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 75.88 inches |
| Weight: | 250 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.5 inches |
| Arm Length: | 32.38 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By TE | % By Size |
| Height | 75.88" | 39.4 | -- |
| Weight | 250 lbs | 43.2 | -- |
| Hand Size | 9.50" | 23.7 | 24.5 |
| Arm Length | 32.38" | 30.4 | 25.3 |
| 40 Yd | 4.68 sec | 82.8 | 73.7 |
| 20 Yd | 2.71 sec | 83.9 | 79.6 |
| 10 Yd | 1.62 sec | 83.3 | 78.2 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 40.0" | 98.8 | 98.1 |
| Broad Jump | (N/A)" | 97 | 92.3 |
| Shuttle | 4.23 sec | 82.3 | 82.7 |
| 3 Cone | 6.82 sec | 93.3 | 50 |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
64
Max 100
| Size Rating: | 42/100 |
| Speed Score: | 77/100 |
| Agility Score: | 77/100 |
| Quickness Score: | 87/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Tight End Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.75 Forty Yard Dash Time |
| [N/A] | Broad Jump 110 inches or more |
![]() | Vertical Leap 32 inches or higher |
![]() | Six foot two inches or taller |
