T.J. Hockenson NFL Combine Stats
Tight End | Iowa | Big Ten Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | T.J. |
| Last Name: | Hockenson |
| Nickname: | |
| Position: | Tight End |
| College: | Iowa |
| Draft Class: | 2019 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 76.63 inches |
| Weight: | 251 pounds |
| BMI: | 30.78 |
| Arm Length: | 32.25 inches |
| Hand Size: | 9.50 inches |
| Wingspan: | 77.875 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.70 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.41 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.75 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.63 seconds |
| Bench Press: | 17 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 37.5 inches |
| Broad Jump: | 123 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.18 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/25/2019 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76.63 inches |
| Weight: | 251 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.5 inches |
| Arm Length: | 32.25 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By TE | % By Size |
| Height | 76.63" | 63.8 | -- |
| Weight | 251 lbs | 47 | -- |
| Hand Size | 9.50" | 23.8 | 21.1 |
| Arm Length | 32.25" | 26.7 | 17.2 |
| 40 Yd | 4.70 sec | 77.5 | 64.9 |
| 20 Yd | 2.75 sec | 71.3 | 56.9 |
| 10 Yd | 1.63 sec | 78.6 | 65.5 |
| Bench | 17 reps | 26.8 | 20.5 |
| Vertical | 37.5" | 92.8 | 86.9 |
| Broad Jump | 123" | 91.5 | 80.8 |
| Shuttle | 4.18 sec | 90 | 91 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | Nike SPARQ |
| Position: | TE |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | 4.94 seconds |
| Height: | 77 inches |
| Weight: | 222 lbs |
| Vertical Leap: | 26.1 inches |
| Power Throw: | 36.0 feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
66
Max 100
| Size Rating: | 54/100 |
| Speed Score: | 70/100 |
| Agility Score: | 91/100 |
| Quickness Score: | 86/100 |
| Strength Score: | 41/100 |
Tight End Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.75 Forty Yard Dash Time |
![]() | Broad Jump 110 inches or more |
| [N/A] | Vertical Leap 32 inches or higher |
![]() | Six foot two inches or taller |
