Donte Paige-Moss NFL Combine Stats
Defensive End | North Carolina | Atlantic Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Donte |
| Last Name: | Paige-Moss |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive End |
| College: | North Carolina |
| Draft Class: | 2012 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 75.38 inches |
| Weight: | 268 pounds |
| BMI: | 33.96 |
| Arm Length: | 33.00 inches |
| Hand Size: | 10.38 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.67 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.52 (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | 26 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/19/2012 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 75.38 inches |
| Weight: | 268 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10.38 inches |
| Arm Length: | 33 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DE | % By Size |
| Height | 75.38" | 36 | -- |
| Weight | 268 lbs | 56.2 | -- |
| Hand Size | 10.38" | 85.2 | 84.7 |
| Arm Length | 33.00" | 32.9 | 44.1 |
| 40 Yd | 4.67 sec | 88.5 | 87 |
| 20 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 10 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| Bench | 26 reps | 74.7 | 72.2 |
| Vertical | (N/A)" | -- | -- |
| Broad Jump | (N/A)" | -- | -- |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
78
Max 100
| Size Rating: | 48/100 |
| Speed Score: | 88/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 73/100 |
Defensive End Success Factors (beta)
| [N/A] | Shuttle Drill time 4.30 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time 7.35 or faster |
| [N/A] | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | 24 or more 225lb Bench Press repetitions |
