Stephen Hill NFL Combine Stats
Wide Receiver | Georgia Tech | Atlantic Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Stephen |
| Last Name: | Hill |
| Nickname: | |
| Position: | Wide Receiver |
| College: | Georgia Tech |
| Draft Class: | 2012 |
| Draft Age: | 21.0 |
Measurables
| Height: | 76 inches |
| Weight: | 215 pounds |
| BMI: | 26.8 |
| Arm Length: | 33.38 inches |
| Hand Size: | 9.38 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 4/25/1991 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.28 seconds | 40 Yard (MPH): | 19.11 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.50 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.49 seconds |
| Bench Press: | 14 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 39.5 inches |
| Broad Jump: | 133 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.48 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/6/2012 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76 inches |
| Weight: | 215 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.38 inches |
| Arm Length: | 33.38 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By WR | % By Size |
| Height | 76" | 93.8 | -- |
| Weight | 215 lbs | 86.1 | -- |
| Hand Size | 9.38" | 51.1 | 30.1 |
| Arm Length | 33.38" | 88.6 | 73.2 |
| 40 Yd | 4.28 sec | 99.3 | 99 |
| 20 Yd | 2.50 sec | 98.5 | 98.9 |
| 10 Yd | 1.49 sec | 97.3 | 98.9 |
| Bench | 14 reps | 46.9 | 46.2 |
| Vertical | 39.5" | 91.5 | 98 |
| Broad Jump | 133" | 97.4 | 97.9 |
| Shuttle | 4.48 sec | 6.9 | 15.7 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
75
Max 100
| Size Rating: | 89/100 |
| Speed Score: | 99/100 |
| Agility Score: | 13/100 |
| Quickness Score: | 55/100 |
| Strength Score: | 61/100 |
Wide Receiver Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Better than a 120 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 7.00 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet nine inches |
