J.D. Walton NFL Combine Stats
Center | Baylor | Big 12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | J.D. |
| Last Name: | Walton |
| Nickname: | |
| Position: | Center |
| College: | Baylor |
| Draft Class: | 2010 |
| Draft Age: | 23.1 |
Measurables
| Height: | 74.63 inches |
| Weight: | 300 pounds |
| BMI: | 38.78 |
| Arm Length: | 33.38 inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 3/24/1987 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.19 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.76 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.93 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.80 seconds |
| Bench Press: | 24 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 27.0 inches |
| Broad Jump: | 101 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.69 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/4/2010 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 74.63 inches |
| Weight: | 300 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Arm Length: | 33.38 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By C | % By Size |
| Height | 74.63" | 26.6 | -- |
| Weight | 300 lbs | 45.5 | -- |
| Hand Size | 9.25" | 9.2 | 10.9 |
| Arm Length | 33.38" | 86.5 | 64.8 |
| 40 Yd | 5.19 sec | 66.6 | 48.6 |
| 20 Yd | 2.93 sec | 84.8 | 69 |
| 10 Yd | 1.80 sec | 62.1 | 45.8 |
| Bench | 24 reps | 40.8 | 35.1 |
| Vertical | 27.0" | 38.7 | 28.8 |
| Broad Jump | 101" | 40.6 | 34.6 |
| Shuttle | 4.69 sec | 44 | 50.4 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
48
Max 100
| Size Rating: | 38/100 |
| Speed Score: | 56/100 |
| Agility Score: | 49/100 |
| Quickness Score: | 45/100 |
| Strength Score: | 37/100 |
Center Success Factors (beta)
| [N/A] | Better than a 7.85 Three Cone Drill Time |
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
![]() | Broad Jump 102 inches or higher |
![]() | 4.70 or faster Shuttle Drill time |

