Worrell Williams NFL Combine Stats
Inside Linebacker | California | Pac-12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Worrell |
| Last Name: | Williams |
| Nickname: | |
| Position: | Inside Linebacker |
| College: | California |
| Draft Class: | 2009 |
| Draft Age: | 23.1 |
Measurables
| Height: | 70.75 inches |
| Weight: | 240 pounds |
| BMI: | 34.52 |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 3/6/1986 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.83 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.94 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.79 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.61 seconds |
| Bench Press: | 23 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 35.0 inches |
| Broad Jump: | 111 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/18/2009 |
| 40 Yard Dash: | 4.75 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 17.22 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.70 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.61 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 70.75 inches |
| Weight: | 240 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Arm Length: | 32.38 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By ILB | % By Size |
| Height | 70.75" | 2.1 | -- |
| Weight | 240 lbs | 52.7 | -- |
| Hand Size | (N/A)" | -- | -- |
| Arm Length | (N/A)" | -- | -- |
| 40 Yd | 4.83 sec | 37 | 30 |
| 20 Yd | 2.79 sec | 38.5 | 38.9 |
| 10 Yd | 1.61 sec | 74.9 | 75 |
| Bench | 23 reps | 58.5 | 53.3 |
| Vertical | 35.0" | 72.6 | 83.3 |
| Broad Jump | 111" | 25.5 | 33.3 |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
37
Max 100
| Size Rating: | 32/100 |
| Speed Score: | 33/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 48/100 |
Inside Linebacker Success Factors (beta)
| [N/A] | Shuttle Drill time 4.20 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill time of 7.20 or faster |
![]() | Broad Jump of at least 112 inches |
![]() | Faster than a 4.80 Forty Yard Dash Time |
