Zach Potter NFL Combine Stats
Defensive End | Nebraska | Big Ten Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Zach |
| Last Name: | Potter |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive End |
| College: | Nebraska |
| Draft Class: | 2009 |
| Draft Age: | 22.11 |
Measurables
| Height: | 78.75 inches |
| Weight: | 279 pounds |
| BMI: | 32.39 |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 5/4/1986 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.90 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.7 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.78 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.61 seconds |
| Bench Press: | 20 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 31.0 inches |
| Broad Jump: | 106 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.48 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/12/2009 |
| 40 Yard Dash: | 4.93 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 16.59 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.78 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.67 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 78.75 inches |
| Weight: | 279 lbs |
| Broad Jump: | 110 inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Arm Length: | 32.75 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.47 seconds |
| Three Cone: | 7.28 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DE | % By Size |
| Height | 78.75" | 97.6 | -- |
| Weight | 279 lbs | 80.6 | -- |
| Hand Size | (N/A)" | -- | -- |
| Arm Length | (N/A)" | -- | -- |
| 40 Yd | 4.90 sec | 40.4 | 64.3 |
| 20 Yd | 2.78 sec | 65.1 | 74.1 |
| 10 Yd | 1.61 sec | 88.5 | 96.3 |
| Bench | 20 reps | 27.2 | 34.6 |
| Vertical | 31.0" | 30.9 | 64 |
| Broad Jump | 106" | 11.9 | 28 |
| Shuttle | 4.48 sec | 41.4 | 62.5 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
52
Max 100
| Size Rating: | 87/100 |
| Speed Score: | 55/100 |
| Agility Score: | 56/100 |
| Quickness Score: | 53/100 |
| Strength Score: | 28/100 |
Defensive End Success Factors (beta)
![]() | Shuttle Drill time 4.30 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time 7.35 or faster |
![]() | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | 24 or more 225lb Bench Press repetitions |

