Chilo Rachal NFL Combine Stats
Guard | Southern California | Pac-12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Chilo |
| Last Name: | Rachal |
| Nickname: | |
| Position: | Guard |
| College: | Southern California |
| Draft Class: | 2008 |
| Draft Age: | 22.1 |
Measurables
| Height: | 77 inches |
| Weight: | 315 pounds |
| BMI: | 38.25 |
| Arm Length: | 34.00 inches |
| Hand Size: | 10.38 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 3/15/1986 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.26 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.55 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.07 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.84 seconds |
| Bench Press: | 28 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 25.5 inches |
| Broad Jump: | 108 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 5.14 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 4/2/2008 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 28.0 inches |
| Height: | 77 inches |
| Weight: | 315 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.84 seconds |
| Three Cone: | 8.07 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OG | % By Size |
| Height | 77" | 79 | -- |
| Weight | 315 lbs | 64.3 | -- |
| Hand Size | 10.38" | 80.3 | 73.8 |
| Arm Length | 34.00" | 76.8 | 60.1 |
| 40 Yd | 5.26 sec | 57.3 | 49.2 |
| 20 Yd | 3.07 sec | 42.2 | 42 |
| 10 Yd | 1.84 sec | 48 | 44.4 |
| Bench | 28 reps | 69.1 | 75 |
| Vertical | 25.5" | 24.7 | 18.6 |
| Broad Jump | 108" | 79 | 69 |
| Shuttle | 5.14 sec | 3.3 | 3.5 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
49
Max 100
| Size Rating: | 70/100 |
| Speed Score: | 52/100 |
| Agility Score: | 3/100 |
| Quickness Score: | 18/100 |
| Strength Score: | 73/100 |
Guard Success Factors (beta)
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
![]() | 4.70 or faster Shuttle Drill time |
![]() | Broad Jump 102 inches or better |
![]() | Vertical Leap of 30 inches or higher |

