Sedrick Ellis NFL Combine Stats
Defensive Tackle | Southern California | Pac-12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Sedrick |
| Last Name: | Ellis |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive Tackle |
| College: | Southern California |
| Draft Class: | 2008 |
| Draft Age: | 22.9 |
Measurables
| Height: | 72.5 inches |
| Weight: | 309 pounds |
| BMI: | 42.33 |
| Arm Length: | 33.00 inches |
| Hand Size: | 9.00 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 7/9/1985 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.31 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.41 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.07 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.80 seconds |
| Bench Press: | 34 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 26.5 inches |
| Broad Jump: | 105 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.73 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 4/2/2008 |
| 40 Yard Dash: | 5.05 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 16.2 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.91 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.69 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 30.0 inches |
| Height: | 72.5 inches |
| Weight: | 309 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DT | % By Size |
| Height | 72.5" | 2.7 | -- |
| Weight | 309 lbs | 69.2 | -- |
| Hand Size | 9.00" | 3.8 | 4.5 |
| Arm Length | 33.00" | 42.9 | 72.7 |
| 40 Yd | 5.31 sec | 12.3 | 14.8 |
| 20 Yd | 3.07 sec | 12.3 | 8 |
| 10 Yd | 1.80 sec | 34.7 | 32 |
| Bench | 34 reps | 91.2 | 80 |
| Vertical | 26.5" | 18.3 | 12.5 |
| Broad Jump | 105" | 44.1 | 50 |
| Shuttle | 4.73 sec | 32.1 | 33.3 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
34
Max 100
| Size Rating: | 43/100 |
| Speed Score: | 14/100 |
| Agility Score: | 33/100 |
| Quickness Score: | 24/100 |
| Strength Score: | 74/100 |
Defensive Tackle Success Factors (beta)
![]() | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | Shuttle Drill time of 4.55 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time of 7.70 or faster |
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |

