David Patterson NFL Combine Stats
Defensive Tackle | Ohio State | Big Ten Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | David |
| Last Name: | Patterson |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive Tackle |
| College: | Ohio State |
| Draft Class: | 2007 |
| Draft Age: | 22.2 |
Measurables
| Height: | 74.13 inches |
| Weight: | 285 pounds |
| BMI: | 37.34 |
| Arm Length: | 33.88 inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 2/11/1985 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.12 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.98 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.93 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.77 seconds |
| Bench Press: | 21 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 32.5 inches |
| Broad Jump: | 118 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.43 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/10/2007 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 74.13 inches |
| Weight: | 285 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DT | % By Size |
| Height | 74.13" | 27.7 | -- |
| Weight | 285 lbs | 19 | -- |
| Hand Size | 9.75" | 37.7 | 46.5 |
| Arm Length | 33.88" | 74.9 | 72.9 |
| 40 Yd | 5.12 sec | 47.5 | 53.4 |
| 20 Yd | 2.93 sec | 62.2 | 66.7 |
| 10 Yd | 1.77 sec | 52.3 | 62.8 |
| Bench | 21 reps | 17.8 | 22 |
| Vertical | 32.5" | 86.6 | 86.7 |
| Broad Jump | 118" | 97.6 | 96.3 |
| Shuttle | 4.43 sec | 85.6 | 85.1 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
53
Max 100
| Size Rating: | 22/100 |
| Speed Score: | 51/100 |
| Agility Score: | 85/100 |
| Quickness Score: | 79/100 |
| Strength Score: | 42/100 |
Defensive Tackle Success Factors (beta)
![]() | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | Shuttle Drill time of 4.55 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time of 7.70 or faster |
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |

