Chris Henry NFL Combine Stats
Running Back | Arizona | Pac-12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Chris |
| Last Name: | Henry |
| Nickname: | |
| Position: | Running Back |
| College: | Arizona |
| Draft Class: | 2007 |
| Draft Age: | 23.11 |
Measurables
| Height: | 71.25 inches |
| Weight: | 230 pounds |
| BMI: | 32.62 |
| Arm Length: | 31.25 inches |
| Hand Size: | 10.25 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 5/17/1983 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.41 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.55 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.58 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.57 seconds |
| Bench Press: | 26 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 36.0 inches |
| Broad Jump: | 127 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.14 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/10/2007 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 71.25 inches |
| Weight: | 230 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By RB | % By Size |
| Height | 71.25" | 61.8 | -- |
| Weight | 230 lbs | 90.7 | -- |
| Hand Size | 10.25" | 95.8 | 93.7 |
| Arm Length | 31.25" | 58.1 | 33.3 |
| 40 Yd | 4.41 sec | 92.6 | 95.7 |
| 20 Yd | 2.58 sec | 88.1 | 94.2 |
| 10 Yd | 1.57 sec | 73.2 | 83.5 |
| Bench | 26 reps | 93.4 | 85.1 |
| Vertical | 36.0" | 72.1 | 80 |
| Broad Jump | 127" | 92.9 | 97.1 |
| Shuttle | 4.14 sec | 80.3 | 83.1 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
A
Overall Rating:
89
Max 100
| Size Rating: | 79/100 |
| Speed Score: | 94/100 |
| Agility Score: | 82/100 |
| Quickness Score: | 83/100 |
| Strength Score: | 90/100 |
Running Back Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Better than or equal to a 118 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 6.90 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet eight inches |
