Noland Burchette NFL Combine Stats
Defensive End | Virginia Tech | Atlantic Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Noland |
| Last Name: | Burchette |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive End |
| College: | Virginia Tech |
| Draft Class: | 2007 |
| Draft Age: | 24.1 |
Measurables
| Height: | 73.88 inches |
| Weight: | 259 pounds |
| BMI: | 34.16 |
| Arm Length: | 32.50 inches |
| Hand Size: | 8.88 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 3/23/1983 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.73 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.3 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.83 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.68 seconds |
| Bench Press: | 15 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/15/2007 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 31.0 inches |
| Height: | 73.88 inches |
| Weight: | 259 lbs |
| Broad Jump: | 112 inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DE | % By Size |
| Height | 73.88" | 5.7 | -- |
| Weight | 259 lbs | 30.6 | -- |
| Hand Size | 8.88" | 4 | 10.8 |
| Arm Length | 32.50" | 17.6 | 43.7 |
| 40 Yd | 4.73 sec | 79.4 | 83.8 |
| 20 Yd | 2.83 sec | 47.8 | 45.9 |
| 10 Yd | 1.68 sec | 58.6 | 56.8 |
| Bench | 15 reps | 5.6 | 10.8 |
| Vertical | (N/A)" | -- | -- |
| Broad Jump | (N/A)" | -- | -- |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
52
Max 100
| Size Rating: | 21/100 |
| Speed Score: | 82/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 9/100 |
Defensive End Success Factors (beta)
| [N/A] | Shuttle Drill time 4.30 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time 7.35 or faster |
| [N/A] | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | 24 or more 225lb Bench Press repetitions |
