DeAngelo Williams NFL Combine Stats
Running Back | Memphis | American Athletic Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | DeAngelo |
| Last Name: | Williams |
| Nickname: | |
| Position: | Running Back |
| College: | Memphis |
| Draft Class: | 2006 |
| Draft Age: | 23.0 |
Measurables
| Height: | 69 inches |
| Weight: | 214 pounds |
| BMI: | 32.36 |
| Arm Length: | 30.50 inches |
| Hand Size: | 9.38 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 4/25/1983 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.49 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.22 (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | 25 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 35.5 inches |
| Broad Jump: | 121 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/24/2006 |
| 40 Yard Dash: | 4.45 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 18.38 (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 34.5 inches |
| Height: | 69 inches |
| Weight: | 214 lbs |
| Broad Jump: | 129 inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.10 seconds |
| Three Cone: | 6.57 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By RB | % By Size |
| Height | 69" | 18.3 | -- |
| Weight | 214 lbs | 57.3 | -- |
| Hand Size | 9.38" | 56.6 | 59 |
| Arm Length | 30.50" | 33.4 | 47.5 |
| 40 Yd | 4.49 sec | 78.2 | 83.3 |
| 20 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 10 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| Bench | 25 reps | 90.7 | 87.5 |
| Vertical | 35.5" | 66.1 | 68.3 |
| Broad Jump | 121" | 70.2 | 73.8 |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
76
Max 100
| Size Rating: | 42/100 |
| Speed Score: | 81/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 84/100 |
Running Back Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Better than or equal to a 118 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 6.90 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet eight inches |
