McKinley Boykin NFL Combine Stats
Defensive Tackle | Mississippi | Southeastern Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | McKinley |
| Last Name: | Boykin |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive Tackle |
| College: | Mississippi |
| Draft Class: | 2006 |
| Draft Age: | 23.1 |
Measurables
| Height: | 73 inches |
| Weight: | 289 pounds |
| BMI: | 39.05 |
| Arm Length: | 32.00 inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 3/24/1983 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.04 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.23 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.92 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.68 seconds |
| Bench Press: | 30 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 30.5 inches |
| Broad Jump: | 109 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.75 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/20/2006 |
| 40 Yard Dash: | 4.86 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 16.83 (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 36.0 inches |
| Height: | 73 inches |
| Weight: | 289 lbs |
| Broad Jump: | 96 inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DT | % By Size |
| Height | 73" | 7 | -- |
| Weight | 289 lbs | 24.3 | -- |
| Hand Size | 9.25" | 11.1 | 19.4 |
| Arm Length | 32.00" | 14 | 33.3 |
| 40 Yd | 5.04 sec | 67.7 | 70.3 |
| 20 Yd | 2.92 sec | 64.9 | 74.1 |
| 10 Yd | 1.68 sec | 93.1 | 92.6 |
| Bench | 30 reps | 77 | 80 |
| Vertical | 30.5" | 66.2 | 75.9 |
| Broad Jump | 109" | 68.7 | 78.6 |
| Shuttle | 4.75 sec | 29.1 | 24 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
58
Max 100
| Size Rating: | 17/100 |
| Speed Score: | 69/100 |
| Agility Score: | 25/100 |
| Quickness Score: | 49/100 |
| Strength Score: | 77/100 |
Defensive Tackle Success Factors (beta)
![]() | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | Shuttle Drill time of 4.55 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time of 7.70 or faster |
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |

