Darrell Adams NFL Combine Stats
Defensive End | Villanova | Big East Conference | Division I-FCS

Player Info
| First Name: | Darrell |
| Last Name: | Adams |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive End |
| College: | Villanova |
| Draft Class: | 2006 |
| Draft Age: | 22.7 |
Measurables
| Height: | 76.63 inches |
| Weight: | 277 pounds |
| BMI: | 33.96 |
| Arm Length: | 33.50 inches |
| Hand Size: | 9.63 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 9/16/1983 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.08 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.1 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.97 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.77 seconds |
| Bench Press: | 22 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 27.0 inches |
| Broad Jump: | 109 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.76 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/17/2006 |
| 40 Yard Dash: | 4.87 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 16.8 (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 30.0 inches |
| Height: | 76.63 inches |
| Weight: | 277 lbs |
| Broad Jump: | 110 inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.39 seconds |
| Three Cone: | 7.60 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DE | % By Size |
| Height | 76.63" | 73.1 | -- |
| Weight | 277 lbs | 76.9 | -- |
| Hand Size | 9.63" | 36.4 | 30.3 |
| Arm Length | 33.50" | 51.6 | 54.5 |
| 40 Yd | 5.08 sec | 11 | 43.1 |
| 20 Yd | 2.97 sec | 8.9 | 40 |
| 10 Yd | 1.77 sec | 14.1 | 47.6 |
| Bench | 22 reps | 43.1 | 52 |
| Vertical | 27.0" | 4.9 | 20.6 |
| Broad Jump | 109" | 22.7 | 49.5 |
| Shuttle | 4.76 sec | 6.8 | 22.6 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
36
Max 100
| Size Rating: | 75/100 |
| Speed Score: | 30/100 |
| Agility Score: | 18/100 |
| Quickness Score: | 19/100 |
| Strength Score: | 45/100 |
Defensive End Success Factors (beta)
![]() | Shuttle Drill time 4.30 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time 7.35 or faster |
![]() | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | 24 or more 225lb Bench Press repetitions |

