Tyler King NFL Combine Stats
Defensive End | Connecticut | American Athletic Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Tyler |
| Last Name: | King |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive End |
| College: | Connecticut |
| Draft Class: | 2005 |
| Draft Age: | 24.7 |
Measurables
| Height: | 77.5 inches |
| Weight: | 271 pounds |
| BMI: | 32.49 |
| Arm Length: | 33.13 inches |
| Hand Size: | 9.38 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 9/5/1980 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.89 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.73 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.85 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.75 seconds |
| Bench Press: | 20 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 36.0 inches |
| Broad Jump: | 115 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.34 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/24/2005 |
| 40 Yard Dash: | 4.76 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 17.19 (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 77.5 inches |
| Weight: | 271 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DE | % By Size |
| Height | 77.5" | 89.1 | -- |
| Weight | 271 lbs | 63.9 | -- |
| Hand Size | 9.38" | 21.7 | 14.1 |
| Arm Length | 33.13" | 40.6 | 39.5 |
| 40 Yd | 4.89 sec | 43.2 | 55.3 |
| 20 Yd | 2.85 sec | 37.5 | 50.7 |
| 10 Yd | 1.75 sec | 21.3 | 38.8 |
| Bench | 20 reps | 27.2 | 35.6 |
| Vertical | 36.0" | 85.6 | 95.7 |
| Broad Jump | 115" | 53.9 | 64.3 |
| Shuttle | 4.34 sec | 74.7 | 73.8 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
56
Max 100
| Size Rating: | 74/100 |
| Speed Score: | 50/100 |
| Agility Score: | 74/100 |
| Quickness Score: | 75/100 |
| Strength Score: | 40/100 |
Defensive End Success Factors (beta)
![]() | Shuttle Drill time 4.30 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time 7.35 or faster |
![]() | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | 24 or more 225lb Bench Press repetitions |

