Ryan Grant NFL Combine Stats
Running Back | Notre Dame | Atlantic Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Ryan |
| Last Name: | Grant |
| Nickname: | |
| Position: | Running Back |
| College: | Notre Dame |
| Draft Class: | 2005 |
| Draft Age: | 22.4 |
Measurables
| Height: | 73.13 inches |
| Weight: | 215 pounds |
| BMI: | 28.95 |
| Arm Length: | 31.75 inches |
| Hand Size: | 8.50 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 12/9/1982 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.50 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.18 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.67 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.64 seconds |
| Bench Press: | 17 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 33.5 inches |
| Broad Jump: | 115 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.12 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/16/2005 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 73.13 inches |
| Weight: | 215 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By RB | % By Size |
| Height | 73.13" | 93.8 | -- |
| Weight | 215 lbs | 60.6 | -- |
| Hand Size | 8.50" | 6.2 | 0.8 |
| Arm Length | 31.75" | 74.8 | 39.7 |
| 40 Yd | 4.50 sec | 74 | 83.5 |
| 20 Yd | 2.67 sec | 51.4 | 57 |
| 10 Yd | 1.64 sec | 28 | 35.2 |
| Bench | 17 reps | 37.8 | 42.1 |
| Vertical | 33.5" | 39.9 | 38.9 |
| Broad Jump | 115" | 30.1 | 32.8 |
| Shuttle | 4.12 sec | 84.3 | 85.4 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
69
Max 100
| Size Rating: | 74/100 |
| Speed Score: | 80/100 |
| Agility Score: | 85/100 |
| Quickness Score: | 70/100 |
| Strength Score: | 38/100 |
Running Back Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Better than or equal to a 118 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 6.90 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet eight inches |

