Dan Connolly NFL Combine Stats
Offensive Tackle | Southeast Missouri State | Ohio Valley Conference | Division I-FCS

Player Info
| First Name: | Dan |
| Last Name: | Connolly |
| Nickname: | |
| Position: | Offensive Tackle |
| College: | Southeast Missouri State |
| Draft Class: | 2005 |
| Draft Age: | 22.7 |
Measurables
| Height: | 75.63 inches |
| Weight: | 311 pounds |
| BMI: | 39.15 |
| Arm Length: | 32.25 inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 9/2/1982 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.26 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.55 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.02 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.86 seconds |
| Bench Press: | 22 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 28.5 inches |
| Broad Jump: | 102 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.54 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 1/0/1900 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 75.63 inches |
| Weight: | 311 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OT | % By Size |
| Height | 75.63" | 6.1 | -- |
| Weight | 311 lbs | 50.5 | -- |
| Hand Size | 9.25" | 7.9 | 5.9 |
| Arm Length | 32.25" | 8.3 | 17.6 |
| 40 Yd | 5.26 sec | 54.1 | 41.5 |
| 20 Yd | 3.02 sec | 62.9 | 47.3 |
| 10 Yd | 1.86 sec | 38.5 | 25.4 |
| Bench | 22 reps | 38.2 | 20.7 |
| Vertical | 28.5" | 59.9 | 45.6 |
| Broad Jump | 102" | 46.6 | 46.1 |
| Shuttle | 4.54 sec | 87.1 | 83.4 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
49
Max 100
| Size Rating: | 33/100 |
| Speed Score: | 47/100 |
| Agility Score: | 84/100 |
| Quickness Score: | 67/100 |
| Strength Score: | 33/100 |
Offensive Tackle Success Factors (beta)
![]() | 4.65 or faster Shuttle Drill time |
| [N/A] | Better than a 7.85 Three Cone Drill Time |
![]() | Broad Jump 102 inches or higher |
![]() | Faster than a 5.10 Forty Yard Dash Time |

