Mark Bradley NFL Combine Stats
Wide Receiver | Oklahoma | Big 12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Mark |
| Last Name: | Bradley |
| Nickname: | |
| Position: | Wide Receiver |
| College: | Oklahoma |
| Draft Class: | 2005 |
| Draft Age: | 23.2 |
Measurables
| Height: | 73.38 inches |
| Weight: | 201 pounds |
| BMI: | 26.88 |
| Arm Length: | 31.38 inches |
| Hand Size: | 8.88 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 1/29/1982 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.43 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.47 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.64 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.63 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 39.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 3.98 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 1/0/1900 |
| 40 Yard Dash: | 4.40 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 18.59 (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 73.38 inches |
| Weight: | 201 lbs |
| Broad Jump: | 137 inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By WR | % By Size |
| Height | 73.38" | 64 | -- |
| Weight | 201 lbs | 58.6 | -- |
| Hand Size | 8.88" | 19.3 | 17.2 |
| Arm Length | 31.38" | 38.5 | 24.8 |
| 40 Yd | 4.43 sec | 85.4 | 92.7 |
| 20 Yd | 2.64 sec | 55 | 60.6 |
| 10 Yd | 1.63 sec | 25.8 | 31.5 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 39.5" | 91.5 | 92.8 |
| Broad Jump | (N/A)" | 89 | 86.9 |
| Shuttle | 3.98 sec | 96 | 95.6 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
76
Max 100
| Size Rating: | 61/100 |
| Speed Score: | 90/100 |
| Agility Score: | 96/100 |
| Quickness Score: | 93/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Wide Receiver Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
| [N/A] | Better than a 120 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 7.00 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet nine inches |
