David Baas NFL Combine Stats
Guard | Michigan | Big Ten Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | David |
| Last Name: | Baas |
| Nickname: | |
| Position: | Guard |
| College: | Michigan |
| Draft Class: | 2005 |
| Draft Age: | 23.6 |
Measurables
| Height: | 76.5 inches |
| Weight: | 319 pounds |
| BMI: | 39.25 |
| Arm Length: | 32.25 inches |
| Hand Size: | 10.63 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 9/28/1981 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.07 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.14 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.93 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.70 seconds |
| Bench Press: | 29 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 29.5 inches |
| Broad Jump: | 102 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.46 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/18/2005 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76.5 inches |
| Weight: | 319 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OG | % By Size |
| Height | 76.5" | 68.6 | -- |
| Weight | 319 lbs | 75.4 | -- |
| Hand Size | 10.63" | 90.8 | 82 |
| Arm Length | 32.25" | 19.6 | 4.8 |
| 40 Yd | 5.07 sec | 90 | 88.8 |
| 20 Yd | 2.93 sec | 89.3 | 93.2 |
| 10 Yd | 1.70 sec | 97.4 | 99.2 |
| Bench | 29 reps | 75.5 | 79.6 |
| Vertical | 29.5" | 75.8 | 64.2 |
| Broad Jump | 102" | 52.2 | 50 |
| Shuttle | 4.46 sec | 92.9 | 94.2 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
A
Overall Rating:
83
Max 100
| Size Rating: | 73/100 |
| Speed Score: | 89/100 |
| Agility Score: | 94/100 |
| Quickness Score: | 85/100 |
| Strength Score: | 70/100 |
Guard Success Factors (beta)
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
![]() | 4.70 or faster Shuttle Drill time |
![]() | Broad Jump 102 inches or better |
![]() | Vertical Leap of 30 inches or higher |

