Tyron Smith NFL Combine Stats
Offensive Tackle | Southern California | Pac-12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Tyron |
| Last Name: | Smith |
| Nickname: | |
| Position: | Offensive Tackle |
| College: | Southern California |
| Draft Class: | 2011 |
| Draft Age: | 20.4 |
Measurables
| Height: | 77 inches |
| Weight: | 307 pounds |
| BMI: | 37.28 |
| Arm Length: | 36.38 inches |
| Hand Size: | 11.00 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 12/12/1990 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.08 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.1 (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | 29 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/30/2011 |
| 40 Yard Dash: | 4.93 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 16.59 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.87 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.69 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 29.0 inches |
| Height: | 77 inches |
| Weight: | 307 lbs |
| Broad Jump: | 109 inches |
| Hand Size: | 11 inches |
| Arm Length: | 36.38 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.68 seconds |
| Three Cone: | 7.47 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OT | % By Size |
| Height | 77" | 31 | -- |
| Weight | 307 lbs | 38.6 | -- |
| Hand Size | 11.00" | 94 | 96.1 |
| Arm Length | 36.38" | 98.3 | 99.1 |
| 40 Yd | 5.08 sec | 85.2 | 75 |
| 20 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 10 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| Bench | 29 reps | 85 | 78 |
| Vertical | (N/A)" | -- | -- |
| Broad Jump | (N/A)" | -- | -- |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
73
Max 100
| Size Rating: | 36/100 |
| Speed Score: | 79/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 81/100 |
Offensive Tackle Success Factors (beta)
| [N/A] | 4.65 or faster Shuttle Drill time |
| [N/A] | Better than a 7.85 Three Cone Drill Time |
| [N/A] | Broad Jump 102 inches or higher |
![]() | Faster than a 5.10 Forty Yard Dash Time |
