Adrian Clayborn NFL Combine Stats
Defensive End | Iowa | Big Ten Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Adrian |
| Last Name: | Clayborn |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive End |
| College: | Iowa |
| Draft Class: | 2011 |
| Draft Age: | 22.9 |
Measurables
| Height: | 74.63 inches |
| Weight: | 281 pounds |
| BMI: | 36.33 |
| Arm Length: | 32.50 inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | 7/6/1988 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.78 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.12 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.69 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.61 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 33.0 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.13 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/21/2011 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 35.5 inches |
| Height: | 74.63 inches |
| Weight: | 281 lbs |
| Broad Jump: | 114 inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Arm Length: | 32.5 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | 7.08 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DE | % By Size |
| Height | 74.63" | 17.6 | -- |
| Weight | 281 lbs | 83 | -- |
| Hand Size | 9.75" | 41.6 | 52.1 |
| Arm Length | 32.50" | 17.6 | 37.8 |
| 40 Yd | 4.78 sec | 70.4 | 94.7 |
| 20 Yd | 2.69 sec | 91.6 | 98.9 |
| 10 Yd | 1.61 sec | 88.5 | 98.9 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 33.0" | 55.5 | 89.4 |
| Broad Jump | (N/A)" | 42.9 | 85.3 |
| Shuttle | 4.13 sec | 96.1 | 97.7 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
73
Max 100
| Size Rating: | 57/100 |
| Speed Score: | 85/100 |
| Agility Score: | 97/100 |
| Quickness Score: | 88/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Defensive End Success Factors (beta)
![]() | Shuttle Drill time 4.30 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time 7.35 or faster |
| [N/A] | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | 24 or more 225lb Bench Press repetitions |

