Aeneas Peebles NFL Combine Stats
Defensive Tackle | Virginia Tech | Atlantic Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Aeneas |
| Last Name: | Peebles |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive Tackle |
| College: | Virginia Tech |
| Draft Class: | 2025 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 72.5 inches |
| Weight: | 282 pounds |
| BMI: | 38.63 |
| Arm Length: | 31.38 inches |
| Hand Size: | 9.63 inches |
| Wingspan: | 78.000 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.94 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.56 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.89 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.74 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 32.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.70 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/26/25 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 72.5 inches |
| Weight: | 282 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.63 inches |
| Arm Length: | 31.38 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DT | % By Size |
| Height | 72.5" | 2.7 | -- |
| Weight | 282 lbs | 15.7 | -- |
| Hand Size | 9.63" | 30.6 | 35 |
| Arm Length | 31.38" | 6.1 | 30 |
| 40 Yd | 4.94 sec | 86.8 | 65 |
| 20 Yd | 2.89 sec | 75.5 | 55 |
| 10 Yd | 1.74 sec | 70 | 55 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 32.5" | 87 | 90 |
| Broad Jump | (N/A)" | 69.4 | 63.2 |
| Shuttle | 4.70 sec | 39.1 | 25 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
49
Max 100
| Size Rating: | 11/100 |
| Speed Score: | 74/100 |
| Agility Score: | 29/100 |
| Quickness Score: | 57/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Defensive Tackle Success Factors (beta)
| [N/A] | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | Shuttle Drill time of 4.55 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time of 7.70 or faster |
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
