Ozzy Trapilo NFL Combine Stats
Offensive Tackle | Boston College | Atlantic Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Ozzy |
| Last Name: | Trapilo |
| Nickname: | |
| Position: | Offensive Tackle |
| College: | Boston College |
| Draft Class: | 2025 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 80.13 inches |
| Weight: | 316 pounds |
| BMI: | 35.43 |
| Arm Length: | 33.00 inches |
| Hand Size: | 10.38 inches |
| Wingspan: | 81.250 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.21 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.7 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.98 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.76 seconds |
| Bench Press: | 22 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Broad Jump: | 106 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.70 seconds |
| Three Cone: | 7.71 seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/24/25 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 80.13 inches |
| Weight: | 316 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10.38 inches |
| Arm Length: | 33 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OT | % By Size |
| Height | 80.13" | 97 | -- |
| Weight | 316 lbs | 65.7 | -- |
| Hand Size | 10.38" | 72.7 | 61.9 |
| Arm Length | 33.00" | 21 | 23.8 |
| 40 Yd | 5.21 sec | 65.2 | 72.7 |
| 20 Yd | 2.98 sec | 75.6 | 83.3 |
| 10 Yd | 1.76 sec | 84.9 | 83.3 |
| Bench | 22 reps | 38.2 | 46.7 |
| Vertical | (N/A)" | -- | -- |
| Broad Jump | 106" | 67.1 | 83.3 |
| Shuttle | 4.70 sec | 61.2 | 62.5 |
| 3 Cone | 7.71 sec | 62.5 | 33.3 |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
65
Max 100
| Size Rating: | 78/100 |
| Speed Score: | 70/100 |
| Agility Score: | 55/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 52/100 |
Offensive Tackle Success Factors (beta)
![]() | 4.65 or faster Shuttle Drill time |
![]() | Better than a 7.85 Three Cone Drill Time |
![]() | Broad Jump 102 inches or higher |
![]() | Faster than a 5.10 Forty Yard Dash Time |

