Jackson Hawes NFL Combine Stats
Tight End | Georgia Tech | Atlantic Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Jackson |
| Last Name: | Hawes |
| Nickname: | |
| Position: | Tight End |
| College: | Georgia Tech |
| Draft Class: | 2025 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 76.5 inches |
| Weight: | 253 pounds |
| BMI: | 31.13 |
| Arm Length: | 32.13 inches |
| Hand Size: | 9.13 inches |
| Wingspan: | 79.000 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.82 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.97 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.79 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.67 seconds |
| Bench Press: | 16 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 34.5 inches |
| Broad Jump: | 121 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.40 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/14/25 |
| 40 Yard Dash: | 4.95 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 16.53 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.86 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.64 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76.5 inches |
| Weight: | 253 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.13 inches |
| Arm Length: | 32.13 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.70 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By TE | % By Size |
| Height | 76.5" | 59.1 | -- |
| Weight | 253 lbs | 56.4 | -- |
| Hand Size | 9.13" | 7.8 | 7 |
| Arm Length | 32.13" | 23.5 | 14.9 |
| 40 Yd | 4.82 sec | 48.8 | 40.2 |
| 20 Yd | 2.79 sec | 55.4 | 41.7 |
| 10 Yd | 1.67 sec | 61.1 | 46.7 |
| Bench | 16 reps | 19.4 | 12.4 |
| Vertical | 34.5" | 72.4 | 59.1 |
| Broad Jump | 121" | 84.7 | 71.5 |
| Shuttle | 4.40 sec | 47.7 | 38.4 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
43
Max 100
| Size Rating: | 57/100 |
| Speed Score: | 44/100 |
| Agility Score: | 41/100 |
| Quickness Score: | 50/100 |
| Strength Score: | 33/100 |
Tight End Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.75 Forty Yard Dash Time |
![]() | Broad Jump 110 inches or more |
| [N/A] | Vertical Leap 32 inches or higher |
![]() | Six foot two inches or taller |

