Donovan Edwards NFL Combine Stats
Running Back | Michigan | Big Ten Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Donovan |
| Last Name: | Edwards |
| Nickname: | |
| Position: | Running Back |
| College: | Michigan |
| Draft Class: | 2025 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 71.38 inches |
| Weight: | 205 pounds |
| BMI: | 28.97 |
| Arm Length: | 30.00 inches |
| Hand Size: | 10.00 inches |
| Wingspan: | 74.625 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.44 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.43 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.58 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.54 seconds |
| Bench Press: | 23 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 38.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/21/25 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 71.38 inches |
| Weight: | 205 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10 inches |
| Arm Length: | 30 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By RB | % By Size |
| Height | 71.38" | 64.6 | -- |
| Weight | 205 lbs | 32.5 | -- |
| Hand Size | 10.00" | 88.9 | 90.2 |
| Arm Length | 30.00" | 19.4 | 8.7 |
| 40 Yd | 4.44 sec | 88.4 | 83.4 |
| 20 Yd | 2.58 sec | 88.2 | 82.5 |
| 10 Yd | 1.54 sec | 87.4 | 79.6 |
| Bench | 23 reps | 82.5 | 93.8 |
| Vertical | 38.5" | 90.4 | 88.4 |
| Broad Jump | (N/A)" | -- | -- |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
80
Max 100
| Size Rating: | 45/100 |
| Speed Score: | 85/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 89/100 |
Running Back Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
| [N/A] | Better than or equal to a 118 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 6.90 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet eight inches |
