Dylan Horton NFL Combine Stats
Defensive End | Texas Christian | Big 12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Dylan |
| Last Name: | Horton |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive End |
| College: | Texas Christian |
| Draft Class: | 2023 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 76 inches |
| Weight: | 257 pounds |
| BMI: | 32.04 |
| Arm Length: | 33.13 inches |
| Hand Size: | 9.50 inches |
| Wingspan: | 78.500 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds | 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | 18 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 34.0 inches |
| Broad Jump: | 120 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/30/23 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76 inches |
| Weight: | 257 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.5 inches |
| Arm Length: | 33.13 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DE | % By Size |
| Height | 76" | 54.4 | -- |
| Weight | 257 lbs | 27.6 | -- |
| Hand Size | 9.50" | 26.6 | 26.2 |
| Arm Length | 33.13" | 40.6 | 50.3 |
| 40 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 20 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 10 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| Bench | 18 reps | 15.7 | 23.5 |
| Vertical | 34.0" | 66.4 | 61.2 |
| Broad Jump | 120" | 77.3 | 74.4 |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
16
Max 100
| Size Rating: | 38/100 |
| Speed Score: | (N/A)/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 36/100 |
Defensive End Success Factors (beta)
| [N/A] | Shuttle Drill time 4.30 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time 7.35 or faster |
![]() | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | 24 or more 225lb Bench Press repetitions |

