Jaxon Smith-Njigba NFL Combine Stats
Wide Receiver | Ohio State | Big Ten Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Jaxon |
| Last Name: | Smith-Njigba |
| Nickname: | |
| Position: | Wide Receiver |
| College: | Ohio State |
| Draft Class: | 2023 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 72.63 inches |
| Weight: | 196 pounds |
| BMI: | 26.75 |
| Arm Length: | 30.50 inches |
| Hand Size: | 9.00 inches |
| Wingspan: | 75.500 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds | 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 35.0 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 3.93 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 03/22/23 |
| 40 Yard Dash: | 4.52 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 18.1 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.61 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.65 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 72.63 inches |
| Weight: | 196 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9 inches |
| Arm Length: | 30.5 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.21 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By WR | % By Size |
| Height | 72.63" | 51.9 | -- |
| Weight | 196 lbs | 47.6 | -- |
| Hand Size | 9.00" | 23.1 | 23.7 |
| Arm Length | 30.50" | 18.8 | 11.2 |
| 40 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 20 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| 10 Yd | (N/A) sec | -- | -- |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 35.0" | 52 | 46.2 |
| Broad Jump | (N/A)" | 79.4 | 72.2 |
| Shuttle | 3.93 sec | 98.5 | 96.9 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
26
Max 100
| Size Rating: | 49/100 |
| Speed Score: | (N/A)/100 |
| Agility Score: | 97/100 |
| Quickness Score: | 63/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Wide Receiver Success Factors (beta)
| [N/A] | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
| [N/A] | Better than a 120 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 7.00 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet nine inches |
