JaMycal Hasty NFL Combine Stats
Running Back | Baylor | Big 12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | JaMycal |
| Last Name: | Hasty |
| Nickname: | |
| Position: | Running Back |
| College: | Baylor |
| Draft Class: | 2020 |
| Draft Age: | 23.7 |
Measurables
| Height: | 68 inches |
| Weight: | 205 pounds |
| BMI: | 31.92 |
| Arm Length: | 31.13 inches |
| Hand Size: | 9.13 inches |
| Wingspan: | 74.500 inches |
| Birthdate: | 9/12/1996 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.55 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.98 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.67 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.61 seconds |
| Bench Press: | 15 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 39.0 inches |
| Broad Jump: | 123 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.03 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/25/2020 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 68 inches |
| Weight: | 205 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.13 inches |
| Arm Length: | 31.13 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By RB | % By Size |
| Height | 68" | 7.1 | -- |
| Weight | 205 lbs | 32.5 | -- |
| Hand Size | 9.13" | 35.6 | 44 |
| Arm Length | 31.13" | 55.2 | 90 |
| 40 Yd | 4.55 sec | 60.5 | 57.4 |
| 20 Yd | 2.67 sec | 51.4 | 51.2 |
| 10 Yd | 1.61 sec | 48.7 | 44.2 |
| Bench | 15 reps | 21.5 | 10.8 |
| Vertical | 39.0" | 92.7 | 91.1 |
| Broad Jump | 123" | 81.2 | 83.3 |
| Shuttle | 4.03 sec | 94.5 | 89.7 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
56
Max 100
| Size Rating: | 22/100 |
| Speed Score: | 59/100 |
| Agility Score: | 91/100 |
| Quickness Score: | 85/100 |
| Strength Score: | 34/100 |
Running Back Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Better than or equal to a 118 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 6.90 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet eight inches |

