Chase Johnson NFL Combine Stats
Offensive Tackle | Texas Christian | Big 12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Chase |
| Last Name: | Johnson |
| Nickname: | |
| Position: | Offensive Tackle |
| College: | Texas Christian |
| Draft Class: | 2005 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 80.5 inches |
| Weight: | 330 pounds |
| BMI: | 36.67 |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Wingspan: | (N/A) inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.45 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.01 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.12 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.89 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 27.0 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.70 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/27/2007 |
| 40 Yard Dash: | 5.41 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 15.12 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.07 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.92 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 28.0 inches |
| Height: | 80.5 inches |
| Weight: | 330 lbs |
| Broad Jump: | 100 inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OT | % By Size |
| Height | 80.5" | 98.7 | -- |
| Weight | 330 lbs | 87.3 | -- |
| Hand Size | (N/A)" | -- | -- |
| Arm Length | (N/A)" | -- | -- |
| 40 Yd | 5.45 sec | 18.4 | 55.6 |
| 20 Yd | 3.12 sec | 25 | 66.7 |
| 10 Yd | 1.89 sec | 24.4 | 66.7 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 27.0" | 41.4 | 66.7 |
| Broad Jump | (N/A)" | 5 | 25 |
| Shuttle | 4.70 sec | 61.2 | 75 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
48
Max 100
| Size Rating: | 92/100 |
| Speed Score: | 41/100 |
| Agility Score: | 71/100 |
| Quickness Score: | 60/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Offensive Tackle Success Factors (beta)
![]() | 4.65 or faster Shuttle Drill time |
| [N/A] | Better than a 7.85 Three Cone Drill Time |
| [N/A] | Broad Jump 102 inches or higher |
![]() | Faster than a 5.10 Forty Yard Dash Time |
