James Washington NFL Combine Stats
Wide Receiver | Oklahoma State | Big 12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | James |
| Last Name: | Washington |
| Nickname: | |
| Position: | Wide Receiver |
| College: | Oklahoma State |
| Draft Class: | 2018 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 71 inches |
| Weight: | 213 pounds |
| BMI: | 30.42 |
| Arm Length: | (N/A) inches |
| Hand Size: | (N/A) inches |
| Wingspan: | 78.250 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.54 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.02 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.64 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.59 seconds |
| Bench Press: | 14 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 34.5 inches |
| Broad Jump: | 120 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.32 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/15/2018 |
| 40 Yard Dash: | 4.50 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 18.18 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.70 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.61 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 39.0 inches |
| Height: | 71 inches |
| Weight: | 213 lbs |
| Broad Jump: | 122 inches |
| Hand Size: | 9.75 inches |
| Arm Length: | 32.38 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By WR | % By Size |
| Height | 71" | 25.8 | -- |
| Weight | 213 lbs | 83 | -- |
| Hand Size | (N/A)" | -- | -- |
| Arm Length | (N/A)" | -- | -- |
| 40 Yd | 4.54 sec | 53.2 | 62.8 |
| 20 Yd | 2.64 sec | 55 | 58.7 |
| 10 Yd | 1.59 sec | 52.6 | 64.7 |
| Bench | 14 reps | 46.9 | 16.9 |
| Vertical | 34.5" | 45.6 | 54.7 |
| Broad Jump | 120" | 51 | 59.3 |
| Shuttle | 4.32 sec | 29.8 | 30.7 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
49
Max 100
| Size Rating: | 60/100 |
| Speed Score: | 59/100 |
| Agility Score: | 30/100 |
| Quickness Score: | 42/100 |
| Strength Score: | 36/100 |
Wide Receiver Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Better than a 120 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 7.00 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet nine inches |

