Darius West NFL Combine Stats
Safety | Kentucky | Southeastern Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Darius |
| Last Name: | West |
| Nickname: | |
| Position: | Safety |
| College: | Kentucky |
| Draft Class: | 2019 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 71.13 inches |
| Weight: | 208 pounds |
| BMI: | 29.6 |
| Arm Length: | 31.38 inches |
| Hand Size: | 9.13 inches |
| Wingspan: | 75.750 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.39 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.64 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.61 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.52 seconds |
| Bench Press: | 19 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 33.5 inches |
| Broad Jump: | 113 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/22/2019 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 71.13 inches |
| Weight: | 206 lbs |
| Broad Jump: | 119 inches |
| Hand Size: | 9 inches |
| Arm Length: | 31 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | 7.03 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By S | % By Size |
| Height | 71.13" | 30.2 | -- |
| Weight | 208 lbs | 66 | -- |
| Hand Size | 9.13" | 30.2 | 39 |
| Arm Length | 31.38" | 58.5 | 55.6 |
| 40 Yd | 4.39 sec | 90.2 | 93.8 |
| 20 Yd | 2.61 sec | 72.2 | 71.2 |
| 10 Yd | 1.52 sec | 94.4 | 89.8 |
| Bench | 19 reps | 68.4 | 65.8 |
| Vertical | 33.5" | 15.9 | 30.9 |
| Broad Jump | 113" | 2.3 | 16.7 |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | Nike SPARQ |
| Position: | CB |
| 40 Yard Dash: | 4.63 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 17.67 (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | 4.29 seconds |
| Height: | 70 inches |
| Weight: | 183 lbs |
| Vertical Leap: | 32.4 inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | 101.04 |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
74
Max 100
| Size Rating: | 52/100 |
| Speed Score: | 92/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | 50/100 |
Safety Success Factors (beta)
![]() | Faster than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
| [N/A] | Shuttle Drill time 4.05 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill time of 7.10 or faster |
| [N/A] | Vertical Leap 36 inches or higher |
