Zach Allen NFL Combine Stats
Defensive End | Boston College | Atlantic Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Zach |
| Last Name: | Allen |
| Nickname: | |
| Position: | Defensive End |
| College: | Boston College |
| Draft Class: | 2019 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 76.13 inches |
| Weight: | 281 pounds |
| BMI: | 34.91 |
| Arm Length: | 34.75 inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Wingspan: | 79.875 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.00 seconds | 40 Yard (MPH): | 16.36 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.91 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.74 seconds |
| Bench Press: | 24 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 32.0 inches |
| Broad Jump: | 112 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.36 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/20/2019 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 76.13 inches |
| Weight: | 279 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Arm Length: | 34.75 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By DE | % By Size |
| Height | 76.13" | 60.4 | -- |
| Weight | 281 lbs | 83.3 | -- |
| Hand Size | 10.13" | 70.3 | 65.8 |
| Arm Length | 34.75" | 87.8 | 93.4 |
| 40 Yd | 5.00 sec | 21 | 68.4 |
| 20 Yd | 2.91 sec | 18.8 | 68.2 |
| 10 Yd | 1.74 sec | 24.7 | 69.1 |
| Bench | 24 reps | 59 | 68.2 |
| Vertical | 32.0" | 42.6 | 82.4 |
| Broad Jump | 112" | 37.4 | 77.6 |
| Shuttle | 4.36 sec | 70.7 | 87.2 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
61
Max 100
| Size Rating: | 74/100 |
| Speed Score: | 49/100 |
| Agility Score: | 82/100 |
| Quickness Score: | 70/100 |
| Strength Score: | 63/100 |
Defensive End Success Factors (beta)
![]() | Shuttle Drill time 4.30 or faster |
| [N/A] | Three Cone Drill Time 7.35 or faster |
![]() | Broad Jump of at least 105 inches |
![]() | 24 or more 225lb Bench Press repetitions |

