Nate Herbig NFL Combine Stats
Guard | Stanford | Pac-12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Nate |
| Last Name: | Herbig |
| Nickname: | |
| Position: | Guard |
| College: | Stanford |
| Draft Class: | 2019 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 75.5 inches |
| Weight: | 335 pounds |
| BMI: | 42.31 |
| Arm Length: | 33.25 inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Wingspan: | 78.000 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.41 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.12 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.14 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.85 seconds |
| Bench Press: | 29 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 24.0 inches |
| Broad Jump: | 90 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 5.04 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 4/4/2019 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 75.5 inches |
| Weight: | 335 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10.13 inches |
| Arm Length: | 33.25 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OG | % By Size |
| Height | 75.5" | 35.3 | -- |
| Weight | 335 lbs | 95.1 | -- |
| Hand Size | 10.13" | 64.7 | 60 |
| Arm Length | 33.25" | 52.1 | 30 |
| 40 Yd | 5.41 sec | 27.3 | 40.5 |
| 20 Yd | 3.14 sec | 20.6 | 39.5 |
| 10 Yd | 1.85 sec | 41.7 | 50 |
| Bench | 29 reps | 75.5 | 57.9 |
| Vertical | 24.0" | 11 | 22.2 |
| Broad Jump | 90" | 3.6 | 5.6 |
| Shuttle | 5.04 sec | 9.3 | 18.2 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | Nike SPARQ |
| Position: | OG |
| 40 Yard Dash: | 5.84 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 14.01 (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | 5.04 seconds |
| Height: | 76 inches |
| Weight: | 338 lbs |
| Vertical Leap: | 21.2 inches |
| Power Throw: | 38.0 feet |
| SPARQ Score: | 74.28 |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
38
Max 100
| Size Rating: | 71/100 |
| Speed Score: | 35/100 |
| Agility Score: | 16/100 |
| Quickness Score: | 20/100 |
| Strength Score: | 48/100 |
Guard Success Factors (beta)
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
![]() | 4.70 or faster Shuttle Drill time |
![]() | Broad Jump 102 inches or better |
![]() | Vertical Leap of 30 inches or higher |

