Parris Campbell NFL Combine Stats
Wide Receiver | Ohio State | Big Ten Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Parris |
| Last Name: | Campbell |
| Nickname: | |
| Position: | Wide Receiver |
| College: | Ohio State |
| Draft Class: | 2019 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 71.88 inches |
| Weight: | 205 pounds |
| BMI: | 28.57 |
| Arm Length: | 32.25 inches |
| Hand Size: | 9.50 inches |
| Wingspan: | 75.625 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.31 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.98 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.51 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.52 seconds |
| Bench Press: | 11 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 40.0 inches |
| Broad Jump: | 135 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.03 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/20/2019 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 71.88 inches |
| Weight: | 205 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.5 inches |
| Arm Length: | 32.25 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By WR | % By Size |
| Height | 71.88" | 38.7 | -- |
| Weight | 205 lbs | 67.5 | -- |
| Hand Size | 9.50" | 57.3 | 58.8 |
| Arm Length | 32.25" | 63.9 | 78.8 |
| 40 Yd | 4.31 sec | 98.6 | 99.3 |
| 20 Yd | 2.51 sec | 97.1 | 98.2 |
| 10 Yd | 1.52 sec | 91.1 | 85.8 |
| Bench | 11 reps | 22.5 | 10.7 |
| Vertical | 40.0" | 93.8 | 94.3 |
| Broad Jump | 135" | 98.8 | 99.3 |
| Shuttle | 4.03 sec | 92.3 | 91.2 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | Nike SPARQ |
| Position: | ATH |
| 40 Yard Dash: | 4.41 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 18.55 (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | 4.16 seconds |
| Height: | 72 inches |
| Weight: | 184 lbs |
| Vertical Leap: | 40.1 inches |
| Power Throw: | 36.0 feet |
| SPARQ Score: | 121.80 |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
80
Max 100
| Size Rating: | 56/100 |
| Speed Score: | 99/100 |
| Agility Score: | 92/100 |
| Quickness Score: | 94/100 |
| Strength Score: | 39/100 |
Wide Receiver Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Better than a 120 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 7.00 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet nine inches |
