Braden Smith NFL Combine Stats
Guard | Auburn | Southeastern Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Braden |
| Last Name: | Smith |
| Nickname: | |
| Position: | Guard |
| College: | Auburn |
| Draft Class: | 2018 |
| Draft Age: | N/A |
Measurables
| Height: | 78.25 inches |
| Weight: | 315 pounds |
| BMI: | 37.04 |
| Arm Length: | 32.25 inches |
| Hand Size: | 9.38 inches |
| Wingspan: | 78.125 inches |
| Birthdate: | (N/A) |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 5.22 seconds | 40 Yard (MPH): | 15.67 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 3.01 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.79 seconds |
| Bench Press: | 35 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 33.5 inches |
| Broad Jump: | 113 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.77 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/9/2018 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 78.25 inches |
| Weight: | 315 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.38 inches |
| Arm Length: | 32.25 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | 7.81 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By OG | % By Size |
| Height | 78.25" | 96.5 | -- |
| Weight | 315 lbs | 65 | -- |
| Hand Size | 9.38" | 13.3 | 14.2 |
| Arm Length | 32.25" | 19.6 | 6.1 |
| 40 Yd | 5.22 sec | 66.5 | 63.4 |
| 20 Yd | 3.01 sec | 69 | 65 |
| 10 Yd | 1.79 sec | 76 | 67 |
| Bench | 35 reps | 95.2 | 97.5 |
| Vertical | 33.5" | 96.3 | 97.1 |
| Broad Jump | 113" | 95.9 | 94.2 |
| Shuttle | 4.77 sec | 49.4 | 50 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | Nike SPARQ |
| Position: | OG |
| 40 Yard Dash: | 5.12 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 15.98 (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | 4.65 seconds |
| Height: | 78 inches |
| Weight: | 285 lbs |
| Vertical Leap: | 35.5 inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
B
Overall Rating:
72
Max 100
| Size Rating: | 78/100 |
| Speed Score: | 65/100 |
| Agility Score: | 50/100 |
| Quickness Score: | 67/100 |
| Strength Score: | 96/100 |
Guard Success Factors (beta)
![]() | 26 or more 225lb Bench Press repetitions |
![]() | 4.70 or faster Shuttle Drill time |
![]() | Broad Jump 102 inches or better |
![]() | Vertical Leap of 30 inches or higher |

