Rushel Shell NFL Combine Stats
Running Back | West Virginia | Big 12 Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Rushel |
| Last Name: | Shell III |
| Nickname: | |
| Position: | Running Back |
| College: | West Virginia |
| Draft Class: | 2017 |
| Draft Age: | 23.7 |
Measurables
| Height: | 69.63 inches |
| Weight: | 227 pounds |
| BMI: | 33.71 |
| Arm Length: | 30.00 inches |
| Hand Size: | 9.63 inches |
| Wingspan: | 70.375 inches |
| Birthdate: | 9/7/1993 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.74 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.26 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.81 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.71 seconds |
| Bench Press: | 21 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 32.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.08 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/31/2017 |
| 40 Yard Dash: | 4.69 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 17.44 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.76 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.72 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 69.63 inches |
| Weight: | 227 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.63 inches |
| Arm Length: | 30 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.20 seconds |
| Three Cone: | 7.09 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By RB | % By Size |
| Height | 69.63" | 29.6 | -- |
| Weight | 227 lbs | 86.3 | -- |
| Hand Size | 9.63" | 74.3 | 71.4 |
| Arm Length | 30.00" | 19.4 | 17.6 |
| 40 Yd | 4.74 sec | 11.9 | 21.1 |
| 20 Yd | 2.81 sec | 4.8 | 6.3 |
| 10 Yd | 1.71 sec | 5.2 | 6.3 |
| Bench | 21 reps | 71 | 61.3 |
| Vertical | 32.5" | 29.5 | 53.1 |
| Broad Jump | (N/A)" | -- | -- |
| Shuttle | 4.08 sec | 89.7 | 96.7 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | Nike SPARQ |
| Position: | RB |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | 71 inches |
| Weight: | 215 lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
47
Max 100
| Size Rating: | 64/100 |
| Speed Score: | 17/100 |
| Agility Score: | 95/100 |
| Quickness Score: | 63/100 |
| Strength Score: | 65/100 |
Running Back Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
| [N/A] | Better than or equal to a 118 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 6.90 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet eight inches |

