Fred Ross NFL Combine Stats
Wide Receiver | Mississippi State | Southeastern Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Fred |
| Last Name: | Ross |
| Nickname: | |
| Position: | Wide Receiver |
| College: | Mississippi State |
| Draft Class: | 2017 |
| Draft Age: | 21.11 |
Measurables
| Height: | 72.63 inches |
| Weight: | 213 pounds |
| BMI: | 29.07 |
| Arm Length: | 31.25 inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Wingspan: | 75.250 inches |
| Birthdate: | 5/19/1995 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.51 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.14 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.61 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.56 seconds |
| Bench Press: | 10 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 35.0 inches |
| Broad Jump: | 113 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.28 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/22/2017 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 72.63 inches |
| Weight: | 213 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Arm Length: | 31.25 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By WR | % By Size |
| Height | 72.63" | 51.9 | -- |
| Weight | 213 lbs | 83 | -- |
| Hand Size | 9.25" | 41.1 | 31.2 |
| Arm Length | 31.25" | 35.1 | 25.1 |
| 40 Yd | 4.51 sec | 63 | 76.5 |
| 20 Yd | 2.61 sec | 69.6 | 77.5 |
| 10 Yd | 1.56 sec | 73.9 | 79.3 |
| Bench | 10 reps | 17.7 | 3.9 |
| Vertical | 35.0" | 52 | 60.6 |
| Broad Jump | 113" | 14.6 | 22.8 |
| Shuttle | 4.28 sec | 38.9 | 41 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | Nike SPARQ |
| Position: | WR |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | 73 inches |
| Weight: | 185 lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
D
Overall Rating:
52
Max 100
| Size Rating: | 71/100 |
| Speed Score: | 71/100 |
| Agility Score: | 40/100 |
| Quickness Score: | 52/100 |
| Strength Score: | 12/100 |
Wide Receiver Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Better than a 120 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 7.00 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet nine inches |

