Devine Redding NFL Combine Stats
Running Back | Indiana | Big Ten Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Devine |
| Last Name: | Redding |
| Nickname: | |
| Position: | Running Back |
| College: | Indiana |
| Draft Class: | 2017 |
| Draft Age: | 21.2 |
Measurables
| Height: | 68.25 inches |
| Weight: | 205 pounds |
| BMI: | 31.69 |
| Arm Length: | 29.25 inches |
| Hand Size: | 9.63 inches |
| Wingspan: | 71.250 inches |
| Birthdate: | 2/5/1996 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.76 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.19 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.78 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.63 seconds |
| Bench Press: | 16 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 30.5 inches |
| Broad Jump: | 116 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.46 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/31/2017 |
| 40 Yard Dash: | 4.66 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 17.56 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.71 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.60 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | 33.0 inches |
| Height: | 68.25 inches |
| Weight: | 205 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.63 inches |
| Arm Length: | 29.25 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.35 seconds |
| Three Cone: | 6.96 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By RB | % By Size |
| Height | 68.25" | 9.8 | -- |
| Weight | 205 lbs | 32.5 | -- |
| Hand Size | 9.63" | 74.3 | 80.3 |
| Arm Length | 29.25" | 7.2 | 21.3 |
| 40 Yd | 4.76 sec | 8 | 6.7 |
| 20 Yd | 2.78 sec | 9.6 | 0 |
| 10 Yd | 1.63 sec | 33.5 | 20 |
| Bench | 16 reps | 31.1 | 22.7 |
| Vertical | 30.5" | 11.9 | 14 |
| Broad Jump | 116" | 37.6 | 48.1 |
| Shuttle | 4.46 sec | 12.5 | 8.1 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
F
Overall Rating:
15
Max 100
| Size Rating: | 23/100 |
| Speed Score: | 7/100 |
| Agility Score: | 9/100 |
| Quickness Score: | 10/100 |
| Strength Score: | 31/100 |
Running Back Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Better than or equal to a 118 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 6.90 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet eight inches |

