Zach Pascal NFL Combine Stats
Wide Receiver | Old Dominion (VA) | Conference USA | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Zach |
| Last Name: | Pascal |
| Nickname: | |
| Position: | Wide Receiver |
| College: | Old Dominion (VA) |
| Draft Class: | 2017 |
| Draft Age: | 22.4 |
Measurables
| Height: | 73.75 inches |
| Weight: | 219 pounds |
| BMI: | 28.99 |
| Arm Length: | 32.00 inches |
| Hand Size: | 10.00 inches |
| Wingspan: | 76.500 inches |
| Birthdate: | 12/18/1994 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.55 seconds | 40 Yard (MPH): | 17.98 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.61 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.54 seconds |
| Bench Press: | 14 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 36.0 inches |
| Broad Jump: | 126 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.29 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/17/2017 |
| 40 Yard Dash: | 4.54 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 18.02 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.63 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.64 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 73.75 inches |
| Weight: | 219 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 10 inches |
| Arm Length: | 32 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.25 seconds |
| Three Cone: | 7.14 seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By WR | % By Size |
| Height | 73.75" | 69.1 | -- |
| Weight | 219 lbs | 91.1 | -- |
| Hand Size | 10.00" | 85.8 | 83.5 |
| Arm Length | 32.00" | 54.5 | 44.6 |
| 40 Yd | 4.55 sec | 49.8 | 75.4 |
| 20 Yd | 2.61 sec | 69.6 | 86.5 |
| 10 Yd | 1.54 sec | 84.6 | 91.9 |
| Bench | 14 reps | 46.9 | 20 |
| Vertical | 36.0" | 62.9 | 62.6 |
| Broad Jump | 126" | 83.4 | 83.7 |
| Shuttle | 4.29 sec | 36.2 | 45.9 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | (N/A) |
| Position: | (N/A) |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Height: | (N/A) inches |
| Weight: | (N/A) lbs |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Power Throw: | (N/A) feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
59
Max 100
| Size Rating: | 82/100 |
| Speed Score: | 65/100 |
| Agility Score: | 43/100 |
| Quickness Score: | 53/100 |
| Strength Score: | 46/100 |
Wide Receiver Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Better than a 120 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 7.00 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet nine inches |
