Leonard Fournette NFL Combine Stats
Running Back | Louisiana State | Southeastern Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Leonard |
| Last Name: | Fournette |
| Nickname: | |
| Position: | Running Back |
| College: | Louisiana State |
| Draft Class: | 2017 |
| Draft Age: | 22.3 |
Measurables
| Height: | 72.13 inches |
| Weight: | 240 pounds |
| BMI: | 33.21 |
| Arm Length: | 31.63 inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Wingspan: | 74.375 inches |
| Birthdate: | 1/18/1995 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.51 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.14 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.65 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.59 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Wonderlic: | 11 (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 28.5 inches |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 4/5/2017 |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yard Split: | (N/A) seconds |
| 10 Yard Split: | (N/A) seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 72.13 inches |
| Weight: | 240 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Arm Length: | 31.63 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By RB | % By Size |
| Height | 72.13" | 80.4 | -- |
| Weight | 240 lbs | 97.1 | -- |
| Hand Size | 9.25" | 43.3 | 27 |
| Arm Length | 31.63" | 71.2 | 40.1 |
| 40 Yd | 4.51 sec | 71.2 | 95 |
| 20 Yd | 2.65 sec | 58.7 | 89.1 |
| 10 Yd | 1.59 sec | 61.5 | 84.8 |
| Bench | (N/A) reps | -- | -- |
| Vertical | 28.5" | 2.6 | 5.1 |
| Broad Jump | (N/A)" | -- | -- |
| Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | Nike SPARQ |
| Position: | RB |
| 40 Yard Dash: | (N/A) seconds |
| 40 Yard (MPH): | (N/A) (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | 4.30 seconds |
| Height: | 73 inches |
| Weight: | 226 lbs |
| Vertical Leap: | 29.9 inches |
| Power Throw: | 38.5 feet |
| SPARQ Score: | (N/A) |
Combine Grade (beta)
I
Overall Rating:
(N/A)
Max 100
| Size Rating: | 90/100 |
| Speed Score: | 85/100 |
| Agility Score: | (N/A)/100 |
| Quickness Score: | (N/A)/100 |
| Strength Score: | (N/A)/100 |
Running Back Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
| [N/A] | Better than or equal to a 118 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 6.90 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet eight inches |
