Dalvin Cook NFL Combine Stats
Running Back | Florida State | Atlantic Coast Conference | Division I-FBS

Player Info
| First Name: | Dalvin |
| Last Name: | Cook |
| Nickname: | |
| Position: | Running Back |
| College: | Florida State |
| Draft Class: | 2017 |
| Draft Age: | 21.8 |
Measurables
| Height: | 71.13 inches |
| Weight: | 210 pounds |
| BMI: | 29.88 |
| Arm Length: | 32.38 inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Wingspan: | 75.500 inches |
| Birthdate: | 8/10/1995 |
NFL Combine Scores
| 40 Yard Dash: | 4.49 seconds | 40 Yard (MPH): | 18.22 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.63 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.59 seconds |
| Bench Press: | 22 reps (225 lb) |
| Wonderlic: | (N/A) (0-50) |
| QB Ball Velocity: | (N/A) (MPH) |
| Vertical Leap: | 30.5 inches |
| Broad Jump: | 116 inches |
| 20 Yd Shuttle: | 4.53 seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
| Shuttle Split: | (N/A) seconds | 60 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Four Square: | (N/A) seconds |
Pro Day Scores
| Pro Day Date: | 3/28/2017 |
| 40 Yard Dash: | 4.51 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 18.14 (MPH) |
| 20 Yard Split: | 2.65 seconds |
| 10 Yard Split: | 1.59 seconds |
| Bench Press: | (N/A) reps (225 lb) |
| Vertical Leap: | (N/A) inches |
| Height: | 71.13 inches |
| Weight: | 210 lbs |
| Broad Jump: | (N/A) inches |
| Hand Size: | 9.25 inches |
| Arm Length: | 32.38 inches |
| 20 Yd Shuttle: | (N/A) seconds |
| Three Cone: | (N/A) seconds |
Percentiles by Size and Position
| Event | Event Score | % By RB | % By Size |
| Height | 71.13" | 60.7 | -- |
| Weight | 210 lbs | 45.9 | -- |
| Hand Size | 9.25" | 43.1 | 41.3 |
| Arm Length | 32.38" | 89 | 85.1 |
| 40 Yd | 4.49 sec | 78.2 | 78.6 |
| 20 Yd | 2.63 sec | 68.5 | 65.7 |
| 10 Yd | 1.59 sec | 61.5 | 59.7 |
| Bench | 22 reps | 77.2 | 81.9 |
| Vertical | 30.5" | 11.9 | 8.9 |
| Broad Jump | 116" | 37.6 | 32.8 |
| Shuttle | 4.53 sec | 6.4 | 6 |
| 3 Cone | (N/A) sec | -- | -- |
| 60yd Shuttle | (N/A) sec | -- | -- |
Prep Recruiting Combine Scores
| Event: | Nike SPARQ |
| Position: | RB |
| 40 Yard Dash: | 4.46 seconds |
| 40 Yard (MPH): | 18.34 (MPH) |
| 20 Yd Shuttle: | 4.18 seconds |
| Height: | 71 inches |
| Weight: | 196 lbs |
| Vertical Leap: | 30.9 inches |
| Power Throw: | 38.0 feet |
| SPARQ Score: | 110.64 |
Combine Grade (beta)
C
Overall Rating:
58
Max 100
| Size Rating: | 52/100 |
| Speed Score: | 78/100 |
| Agility Score: | 6/100 |
| Quickness Score: | 22/100 |
| Strength Score: | 67/100 |
Running Back Success Factors (beta)
![]() | Better than a 4.60 Forty Yard Dash Time |
![]() | Better than or equal to a 118 inch Broad Jump |
| [N/A] | Better than or equal to a 6.90 Three Cone Drill Time |
![]() | Taller than five feet eight inches |

